Krótka broń bocznego zapłonu - co to jest?
Krótka broń bocznego zapłonu to rodzaj broni palnej, w której zapłon naboju następuje przez uderzenie iglicy w bok łuski naboju. Ten mechanizm działa inaczej niż ten stosowany w broni centralnego zapłonu, gdzie iglica uderza w środkową część denka łuski.
Broń krótka bocznego zapłonu to m.in.: pistolety i rewolwery. Do uzbrojenia tego typu najczęściej stosuje się kaliber .22 LR, który wykorzystywany jest w celach sportowych i rekreacyjnych. Ten produkt cechuje się tańszą produkcją i eksploatacją powszechnie dostępnymi nabojami. Zdobył on uznanie wśród strzelców sportowych i hobbystów z powodu niskiej mocy odrzutu, niewielkich kosztów i swojej prostoty.
Krótka broń bocznego zapłonu - zasada działania
Poniżej przedstawiamy sposób działania sprzętu, jakim jest broń krótka bocznego zapłonu:
- Przygotowanie do strzału: Naboje bocznego zapłonu są ładowane do magazynka (w przypadku pistoletów) lub do bębna (w przypadku rewolwerów). Pierwszy nabój przesuwa się do komory nabojowej po naciągnięciu zamka (w pistolecie) bądź odciągnięciu kurka (w rewolwerze).
- Spust: Po naciśnięciu spustu następuje zwolnienie napiętego mechanizmu iglicy lub kurka. W broni półautomatycznej po przyciśnięciu spustu kurek, lub iglica są zwalniane przez mechanizm spustowy. W rewolwerach kurek może być napięty wcześniej przez kciuk lub też przez naciśnięcie spustu w trybie podwójnego działania.
- Uderzenie iglicy: Iglica lub kurek uderzając w krawędź łuski naboju, zapala spłonkę znajdującą się w krawędzi łuski.
- Zapłon ładunku prochowego: Następnie zapala się ładunek prochowy wewnątrz łuski. Rozprężające się gazy prochowe wypychają pocisk z łuski i lufy poprzez wytworzenie wysokiego ciśnienia.
- Ruch zamka (w broni półautomatycznej): W tego rodzaju broni moc gazów prochowych wykorzystuje się do przesunięcia zamka do tyłu, który podczas cofania wyrzuca pustą łuskę, napinając mechanizm uderzeniowy. Dzięki sprężynie powrotnej zamek przemieszcza się do przodu i wprowadza nową amunicję do komory nabojowej.
- Gotowość do kolejnego strzału: Jeżeli nabój prawidłowo umiejscowił się w komorze nabojowej, a zamek znajduje się w przednim położeniu, to broń palna bocznego zapłonu jest gotowa do oddania kolejnego strzału.
Broń krótka bocznego zapłonu - rodzaje
- Rewolwery bocznego zapłonu: To rodzaj krótkiej broni palnej, która wykorzystuje naboje bocznego zapłonu. Jest chętnie wybierana przez entuzjastów strzelectwa sportowego i rekreacyjnego. Składa się z obrotowego bębna, w którym umieszczane są naboje oraz kurka, dzięki któremu inicjowany jest proces zapłonu.
- Pistolety bocznego zapłonu: Krótka broń palna, której budowa dzieli się na magazynek (w którym umieszczana jest amunicja) oraz zamek (element wprowadzający nowy nabój do komory). Używa się jej podczas treningów strzeleckich, jak również w strzelectwie sportowym i rekreacyjnym.
- Konwersje na boczny zapłon: Są to zestawy lub modyfikacje umożliwiające przekształcenie broni centralnego zapłonu na broń bocznego zapłonu. Celem tych działań jest zmniejszenie kosztów strzelania oraz zminimalizowanie odrzutu. Zmodyfikowana broń przydaje się podczas treningów i nauki oddawania strzałów.