Kolimatory i celowniki holograficzne

Aktywne filtry

Jak działa kolimator?

Kolimator jest urządzeniem celowniczym, którego używa się głównie w strzelectwie. Pozwala ono na szybkie i precyzyjne celowanie przy minimalnym opóźnieniu. To akcesorium wyświetla punkt celowniczy (zazwyczaj kropkę, krzyż lub inny symbol) na przezroczystej szybie lub soczewce, przez którą spogląda strzelec. Punkt pozostaje w zgodzie z linią celowania, niezależnie od kąta patrzenia na cel.

Zasada działania kolimatora

  • Emiter światła: Kolimator jest wyposażony w diodę LED bądź laser, emitujący światło w kierunku półprzepuszczalnej soczewki. Wyświetlany punkt ma zazwyczaj czerwony lub zielony kolor. Źródło światła znajduje się natomiast najczęściej w dolnej części obudowy kolimatora. 
  • Soczewka (Lustro kolimujące): Światło, które jest emitowane przez diodę, odbija się od wewnętrznej strony półprzepuszczalnej soczewki. Umożliwia ona jednocześnie przepuszczenie światła pochodzącego z celu. Odbity obraz punktu celowniczego jest widoczny dla strzelca na tej soczewce.
  • Punkt celowniczy: Wyświetlany jest w odległości, sprawiającej, że wydaje się, że "wisi" w przestrzeni nad celem - bez względu na kąt, pod jakim strzelec patrzy przez soczewkę. Oznacza to, że punkt celowniczy pozostaje na celu, nawet jeżeli głowa użytkownika broni poruszy się w którymkolwiek kierunku. 
  • Brak paralaksy (w pewnym zakresie): Kolimatory projektowane są zazwyczaj w taki sposób, aby nie posiadały błędu paralaksy na określonych dystansach (np. 50 metrów). W ten sposób punkt celowniczy znajduje się zawsze tam, gdzie cel, niezależnie od kąta, pod jakim patrzycie przez kolimator. 
  • Bateria: Kolimator potrzebuje zasilania, którym najczęściej jest bateria. Dostarcza ona energii do diody LED. Niektóre modele tych urządzeń posiadają funkcję automatycznego wyłączania lub regulacji jasności, by oszczędzać energię.
     

Jak działa celownik holograficzny?

Dzięki celownikowi holograficznemu możecie celować szybciej i precyzyjniej celować. Wykorzystywana jest do tego technologia holograficzna wyświetlająca obraz siatki celowniczej. Działa to na zasadzie hologramu, który widzi strzelec w formie obrazu trójwymiarowego. Jest on umieszczony w tej samej odległości, co cel.
 

Zasada działania celownika holograficznego 

  • Hologram siatki celowniczej: W przeciwieństwie do kolimatorów, które wyświetlają punkt celowniczy odbity od soczewki, celownik holograficzny wykorzystuje hologram – zapis obrazu siatki celowniczej (np. krzyża, kropki) na przezroczystej płycie. 
  • Źródło światła – laser: W celowniku holograficznym wykorzystuje się laser, oświetlający hologram. W porównaniu do diody LED, którą stosuje się w kolimatorach, może on precyzyjniej podświetlić i wyświetlić bardziej złożony obraz.
  • Projektowanie obrazu: Światło lasera przechodzi przez hologram i tworzy obraz, widoczny na półprzezroczystej soczewce celownika. Jest on umieszczony na tej samej odległości co cel, przez co widać go w tej samej płaszczyźnie.
  • Paralaksa i kąt patrzenia: Dzięki technologii holograficznej obraz siatki celowniczej jest praktycznie wolny od błędu paralaksy na danym dystansie (np. 100 metrów). Oznacza to, że punkt celowniczy pozostaje dokładnie na celu, niezależnie od kąta patrzenia przez celownik.
  • Współosiowe widzenie: Celowniki holograficzne projektuje się w taki sposób, by umożliwić strzelanie z obuocznego widzenia (współosiowego). Dzięki temu strzelec może patrzeć przez celownik jednym okiem, gdy drugie pozostaje otwarte. Zwiększa to świadomość sytuacyjną i szybkość reakcji. 
  • Regulacja jasności i kontrast: Celownik holograficzny często wyposażony jest w funkcję regulacji jasności wyświetlanego obrazu. Dzięki temu można dostosować intensywność siatki celowniczej do warunków oświetleniowych - pełnego słońca, czy zachmurzenia.


Produkt dodany do porównania